kto som

Ahoj, volám sa Patris Jarabicová a mojou najväčšou vášňou je objavovať svet, nové exotické chute, vytvárať zdravé recepty, dokumentovať zážitky a jednoducho žiť život naplno.

Väčšina ľudí ma pozná ako Patris z We Lift Together. Túto značku som založila so svojím bývalým partnerom a postupom času sa z milovníkov fitnessu stali aj tvorcovia zdravých receptov. Tie sme v roku 2017 vydali v knižnej podobe s názvom „Naše zdravé sladkosti“ a kuchárka mala enormný úspech.

Okamžite sme vedeli, že musíme vytvoriť aj jej pokračovanie so slanými receptami, no nie hocijakými. Obaja sme milovali cestovanie a tak sme sa rozhodli spojiť všetky tri vášne dohromady. Prenajali sme byt, zbavili sa materiálností a vyrazili s jednosmernou letenkou smer Thajsko.

Rok a pol na cestách bol plný úžasných dobrodružstiev, varenia, vytvárania zdravších receptov, fotenia a tvorby obsahu na sociálne siete. Už vtedy som vedela, že cestovania sa len tak ľahko nevzdám. Druhá kuchárka napokon uzrela svetla sveta v roku 2019 a nesie príznačný názov - „Potulky za zdravou kuchyňou“.

Značke We Lift Together sa za uplynulé roky darilo neskutočne narásť a prilákať na svoj instagramový profil cez 30 tisíc sledovateľov. Keďže sa však viazala na pár, ktorého cesty sa napokon rozišli, jej ďalšie pokračovanie už nedávalo význam. V cestovaní pokračujem sama, Patris - milovníčka dobrodružstva, objavovania, fotografovania a exotického jedla.

Moje ciele a hodnoty sa však zmenili. Na začiatku roku 2020 som sa preto vydala na sólo cestu do Ázie a verím, že môj osobný príbeh sa ešte len začína. Viac o mojich snoch a aktivitách sa dočítate nižšie.

leave everything better than you found it.

cestujem

Cestovanie mi zmenilo život - a nie je to len klišé. Každá jedná cesta, na ktorú sa vydám, mi prináša nové poznanie nielen o svete, inom spôsobe života, ale najmä o sebe.

Odmalička ma lákali dobrodružstvá a objavovanie nových miest. Milovala som sledovať rôzne cestopisy a výlet k moru bol pre mňa najviac na svete. Aj dnes preto vyhľadávam najmä oceán a svoje hranice posúvam napríklad aj pri freedivingu.

Mojím cieľom však nie je navštevovať populárne destinácie a tvoriť iba lákavý obsah na sociálne siete. Cestovanie pre mňa znamená spoznávanie lokálnej kultúry, preniknutie do miestneho života, interakciu s domácimi, pomáhanie im, no tiež učenie sa od nich.

Na svojej doterajšej ceste som stretla neskutočné množstvo rôznych ľudí, ktorí ma inšpirovali a ponúkli mi iný pohľad na svet. Počas cestovania sa preto neponáhľam za turistickými atrakciami, ale pomaly nasávam atmosféru danej krajiny.

fotím

Prostredníctvom fotografií zachytávam svoje zážitky, recepty a rozprávam tak príbeh. Milujem preniknúť medzi miestnych obyvateľov a dokumentovať ich autentický život a emócie.

S fotoaparátom sme kamaráti už od detstva a na strednej škole som študovala práve fotografický dizajn. Nikdy však nebolo mojím snom byť profesionálnou fotografkou, skôr som to vnímala ako skvelé hobby a spôsob zachytávania spomienok. V súčasnosti by som chcela svojimi fotografiami prispieť k pozitívnej zmene sveta.

V minulosti som pracovala pre slovenský e-shop s fitness oblečením a postupom času som začala tvoriť obsah práve pre túto značku. Fotenie športovcov neskôr vystriedalo fotenie zdravých jedál pre We Lift Together. Som autorkou všetkých fotografií v oboch úspešných kuchárkach a neskôr sa k tomu práve počas cestovania pridala aj dokumentárna fotografia.

pomáham

Ak ma niečo cestovanie naučilo, tak je to to, že sa na Slovensku máme neskutočne dobre. Zaumienila som si preto, že každé miesto, ktoré navštívim, chcem spraviť o čoši lepším.

Postupom času som si na cestách začala uvedomovať, že svet je síce nádherný a rozmanitý, no my ľudia si ho ničíme svojím nezodpovedným správaním. Plastami zaplavená Ázia, turizmom zničené prekrásne miesta, ohrozené druhy živočíchov - to všetko mi trhá srdce a preto som sa rozhodla spomaliť a začať pomáhať.

Jednou z mojich prvých destinácií na sólo ceste v Ázii bola aj indonézska Suamtra. Prihlásila som sa na dobrovoľnícky program, počas ktorého som bývala hlboko v džungli, ochraňovala pdaždový prales, orangutany a tigre, učila deti v miestnej škole, čistila panenské pláže od plastu, ci zachraňovala korytnačky - to všetko sú zážitky, ktoré vám otvoria oči a zmenia pohľad na svet.

V blízkej budúcnosti chcem preto časť svojej energie upriamiť na pomoc rôznym organizáciam, ktoré robia z tohto sveta lepšie miesto.

zdravo varím

Ako ste si už o mne prečítali, milujem jedlo a ešte viac tvorbu zdravých receptov. Lákajú má nové exotické chute, zaujímavé kombinácie a inšpiráciu čerpám na cestách.

Už pár rokov sa venujem zdravému životnému štýlu. Moje jedlá však nie sú výhradne pre ľudí na diétach, ale snažím sa tvoriť chutné a rýchle recepty, ktoré si okamžite zamilujete a osviežite svoj jedálniček.

V druhej kuchárke nájdete tak recepty pre mäšožrútov, ako aj pre vegetariánov či vegánov. Aj keď sama preferujem skôr ľahkú vegetariánsku stravu, nikdy neodmietnem pozvanie na obed od miestnych a snažím sa toho na cestať ochutnáť čo najviac.

Exotické recepty, ktoré ochutnám vo svete potom pretváram do zdravšej podoby a dbám na to, aby sa dali uvariť aj u nás na Slovensku.